Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je pátek 12.8.2022
svátek má Klára
zítra Alena

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ČESKÉ PŘÍSLOVÍ
Krk hlavu nesní. 

Jaké jsou možnosti léčby onkologické bolesti v ordinaci všeobecného praktického lékaře?

OTÁZKA TÝDNE:

 

Jaké jsou možnosti léčby onkologické bolesti v ordinaci všeobecného praktického lékaře?

 

ODPOVĚĎ:
Všeobecný praktický lékař své pacienty nejen léčí, ale je i jejich průvodcem systémem zdravotních služeb. Provádí preventivní prohlídky a motivuje své pacienty k účasti v preventivních prohlídkách a screeningových programech, protože ke snížení úmrtnosti na onkologická onemocnění je nutná nejen kvalitní onkologická péče, ale především spolupráce laiků a zdravotníků na včasném záchytu nádorových onemocnění. Zajišťuje také přípravu onkologicky nemocných k chirurgické, systémové a další léčbě, sleduje stav nemocných během léčby a po ní. Bývá rádcem i v problematice sociálního zabezpečení pacienta a zajímá se o rodinné, partnerské a pracovní zázemí nemocného, které bývají onkologickým onemocněním ovlivněny.

 

Onkologická problematika je jedním ze základů práce všeobecného praktického lékaře. Dobrý praktik je průvodcem a oporou svým pacientům ve všech stadiích jejich nádorového onemocnění. Nedílnou součástí péče o onkologicky nemocné je léčba bolesti spojené s nádorovým onemocněním tak, aby byla zajištěna co nejvyšší kvalita života nemocných, tedy minimum vnímané bolesti při minimu vedlejších účinků zvolené terapie.

 

Terapie bolesti u onkologicky nemocných bývá zahajována na oddělení, na němž je nádorové onemocnění léčeno, často za konziliárního přispění pracoviště pro léčbu bolesti, a pokračuje v ní všeobecný praktický lékař. Každý ošetřující lékař ovládá základní analgetickou léčbu, včetně nekomplikované léčby silnými opioidy (opioidy jsou léčivé přípravky, které jsou předpisovány na tzv. recepty s modrým pruhem a které podléhají zvláštnímu evidenčnímu režimu, protože se jedná o léky návykové, u kterých se může vyvinout závislost).
Každý všeobecný praktický lékař i ambulantní specialista, který se stará o onkologicky nemocné, má k dispozici opiátové recepty (recepty s modrým pruhem) a předepisuje opioidy v indikovaných případech středně silných a zejména silných nádorových bolestí. Nemocní ve složitějších případech, které vyžadují komplexní přístup k léčbě bolesti, jsou pak odesíláni na ambulanci (centrum) pro léčbu bolesti. Mapa jednotlivých pracovišť je dostupná z http://www.linkos.cz/lecba-bolesti-2/mapa-pracovist-pro-lecbu-bolesti/.

 

Všechna výše uvedená zdravotní péče v souvislosti s terapií onkologické bolesti je hrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění. V případě, že lékař v důsledku preskripce uvedených léčivých přípravků překročí limity pro uplatnění regulačních mechanismů, je VZP připravena v odůvodněných případech tuto indikovanou péči zohlednit.

 

 

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..