Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je pátek 20.9.2019
svátek má Oleg
zítra Matouš

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
Nemůžeme milovat toho, koho se bojíme, ani toho, kdo se bojí nás.

Na péči o každého klienta má VZP letos nachystáno 31 342 korun

Všeobecná zdravotní pojišťovna má pro rok 2019 připraveno na zdravotní péči o každého svého klienta nejvíce peněz ze všech sedmi zdravotních pojišťoven, které v Česku působí. Toto prvenství drží VZP stabilně už řadu let. I přesto je ale letošní rok něčím mimořádný – částka, kterou má VZP vyčleněnou v průměru na péči o jednoho klienta, přesahuje poprvé v historii 30 tisíc korun. A to hned hodně výrazně: v příslušné kolonce zdravotně pojistného plánu je uvedeno 31 342 Kč.
Ostatní zdravotní pojišťovny nemohou v tomto parametru VZP konkurovat. Všechny mají na péči o klienta připraveno v průměru řádově o tisíce korun méně, u některých tato částka nedosahuje ani 27 tisíc korun.
Rekordní je v roce 2019 u VZP také to, o kolik stouply předpokládané náklady na jednoho pojištěnce oproti roku předchozímu. Nárůst činí 8,7 %, což je rovněž historicky nejvíce.
Pro zajímavost lze uvést, že v roce 1992, kdy VZP vznikla, byla průměrná částka na péči o jednoho klienta 3 021 korun. Před deseti lety pak šlo o 22 228 Kč.
Jak se vyvíjely náklady na jednoho klienta VZP za posledních 10 let (údaje v Kč)
Z celkové průměrné částky 31 342 korun na jednoho klienta připadne opět v průměru 17 736 korun na lůžkovou péči, na druhém místě jsou ambulantní služby a na třetím léky a zdravotnické prostředky. Podrobněji to ukazuje následující obrázek.
Průměrné náklady na péči o jednoho klienta VZP v roce 2019
Celkem má VZP pro letošní rok na zdravotní služby přichystáno 186,1 miliard korun. Z toho více než polovinu (56,6 %) spolkne lůžkové péče, kam pojišťovna plánuje poslat 105,3 miliardy korun. To je o 9,1 miliardy více než loni. Na ambulantní péči se pojišťovna letos chystá dát zhruba 45,6 miliardy a u léků na recept činí předpokládané náklady přes 22,6 miliardy korun.
 
 
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..