Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je pátek 20.9.2019
svátek má Oleg
zítra Matouš

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

LUDWIG VAN BEETHOVEN
Láska žádá všechno a úplně právem.

Antiembolické kompresní punčochy

OTÁZKA TÝDNE:
V nemocnici mi před operací kýly řekli, že si mám ještě dojít k praktickému lékaři, aby mi kvůli operaci předepsal kompresivní punčochy, a ty si mám přinést. Je tento postup v pořádku?

 

ODPOVĚĎ:
Uvedený postup není správný. Pokud je třeba pacienta chránit před rizikem trombembolické nemoci (TEN) v souvislosti s prováděnou operací, má dostat přímo v daném zdravotnickém zařízení před operací antiembolické punčochy. V některých případech se také místo toho pacientovi před operací dělá bandáž nohou kompresivními obinadly.
Antiembolické punčochy nejsou hrazeny na poukaz. Jsou ale plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění v rámci hospitalizace – nemocnice je mají započítány do ceny ošetřovacího dne (OD) jako přímo spotřebovaný zdravotnický materiál. Pacient je tedy má dostat na místě a bezplatně. Do ceny OD je stejně tak případně zahrnuta cena kompresivních obinadel užitých k bandáži.
To, co může praktický lékař předepsat pacientovi na poukaz, jsou kompresní punčochy II. kompresní třídy (silnější už předepisují specialisté), předepsat je ovšem má jen u varixů s projevy chronické žilní nedostatečnosti II. st., po operaci a skleroterapii, dále při trombóze, flebitidě a smíšených otocích a také při lymfedému bez ložiskové fibrotizace podkoží. Nemůže je tedy předepsat místo antiembolických punčoch, které se užívají pro prevenci vzniku trombózy při/po operaci u imobilních pacientů a pro krátkodobou kompresi k povzbuzení žilní cirkulace u ležících pacientů.

 

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..