Svátky

Dobré ráno,
dnes je neděle 20.10.2019
svátek má Vendelín
zítra Brigita

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

CHARLES DICKENS
Víc toužíme po tom, aby nás lidé pokládali za duchaplné než za dobré.

Jak se dotýkají změny práce na dohodu ZP

OTÁZKA TÝDNE:
Od října prý dochází k nějakým změnám ohledně práce na dohodu. Jaké to jsou a týkají se zdravotního pojištění?

 

ODPOVĚĎ:

 

Změna se týká jen dohod o provedení práce, které mají uzavřené osoby zařazené do evidence Úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání. Dosud platilo, že si nezaměstnaný vedený v evidenci Úřadu práce mohl přivydělávat v rámci tzv. nekolidujících zaměstnání, a to na pracovní poměr, dohodu o provedení práce (DPP) anebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Výdělek přitom nesměl přesáhnout polovinu minimální mzdy, tedy v roce 2017 částku 5 500 Kč (od 1. 1. 2018 to bude 6 100 Kč).
Od 29. července 2017 si již (podle novely zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti) při evidenci na Úřadu práce nelze přivydělávat formou dohody o provedení práce, a to bez ohledu na výši výdělku. Každá DPP tedy brání evidenci na Úřadu práce a využívání s tím spojených výhod. Ohledně zdravotního pojištění to znamená, že za takového člověka by neplatil pojistné stát – musel by se zdravotní pojišťovně přihlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů a sám si hradit pojistné v zákonem stanovené výši.

 

Kdo chce zůstat v evidenci Úřadu práce a přesto si přivydělávat, musí přejít na dohodu o pracovní činnosti nebo do pracovního poměru (s výše zmíněným omezením výdělku). Není už možné pracovat na DPP, resp. je nutno ji ukončit, a to do konce října 2017. Nezaměstnaným, kteří dohodu o provedení práce uzavřeli před 29. červencem 2017, dal totiž zákon možnost tzv. tříměsíční přechodné lhůty, během které si musí tuto záležitost vyřešit.
Při přechodu na dohodu o pracovní činnosti nezapomeňte, že u DPČ se musí odvádět pojistné na zdravotní pojištění, pokud měsíční mzda přesáhne 2 500 Kč, a také na to, že příjmy z dohod o pracovní činnosti dosažené za kalendářní měsíc u jednoho zaměstnavatele se sčítají.
Má-li uchazeč o zaměstnání evidovaný na Úřadu práce příjem ze zaměstnání (včetně DPČ s příjmem nad 2 500 Kč), odvádí za něj zaměstnavatel pojistné na zdravotní pojištění z jeho skutečných příjmů (tzn. může být nižší, než pojistné vypočtené z minimálního vyměřovacího základu) a současně za něj hradí měsíčně zdravotní pojištění i stát.

 

 

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..