Svátky

Dobré poledne,
dnes je pátek 20.9.2019
svátek má Oleg
zítra Matouš

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

GAIUS IULIUS CAESAR
Pokud někdo ze zbývajících vyniká, stává se nástupcem. (SI QUI EX RELIQUIS EXCELLIT DIGNITATE, SUCCEDIT

Spalničky berou Česko útokem, je jich pětkrát víc, než loni. VZP přidá na očkování

Pojišťovna nově nabízí i příspěvek až 10 tisíc korun na nízkobílkovinnou dietu.

Příspěvek 500 korun mohou od dnešního dne využívat klienti VZP, kteří se nechají očkovat proti spalničkám. Standardně totiž pojišťovny mohou vakcínu proti této nemoci hradit jen dětem v rámci povinného očkování dle očkovacího kalendáře. Ne všechny však očkování skutečně absolvují a navíc protilátky získané díky vakcíně mohou po delší době vymizet. I proto letos jen za první čtyři měsíce lékaři registrují už 467 nakažených, což je oproti předchozím rokům obrovský nárůst.

Spalničky přitom nejsou banální onemocnění. U nakažených se mohou objevovat nejrůznější komplikace od zánětů uší, které mohou vést k ohluchnutí, přes zápaly plic až k vážným poruchám mozku s nevratným poškozením mentálních funkcí. V průměru jeden případ z tisíce končí smrtí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se proto rozhodla své klienty vést k očkování. Nově nabízený příspěvek na nákup vakcíny je určen pro pojištěnce ve věku od 25 do 50 let. Klienty by mohl motivovat k zodpovědnému chování dvojím způsobem – jednak jako přímá finanční bonifikace a zároveň jako signál, že očkování proti spalničkám považuje největší zdravotní pojišťovna v tuzemsku za skutečně mimořádně důležité.

Z údajů Státního zdravotního ústavu vyplývá, že za celý loňský rok onemocnělo v Česku spalničkami 207 lidí, zatímco o rok dříve jich bylo 146 a v roce 2016 dokonce jen 7. Letos však lékaři nahlásili jen za první čtyři měsíce 467 případů. Je tedy zřejmé, že spalniček nejen že rok od roku přibývá, ale nebezpečný trend se navíc neustále zrychluje.


Počet nakažených spalničkami v ČR za leden – duben v posledních pěti letech

Údaje za leden - duben

Rok 2015

Rok 2016

Rok 2017

Rok 2018

Rok 2019

Počet nemocných

5

1

85

82

467

 Zdroj: SZÚ

Děti jsou v České republice proti spalničkám očkovány od roku 1969, až od roku 1975 se však podávají dvě dávky vakcíny, které jsou dnes považovány za potřebné. Část dospělých tak nebyla v dětství očkována vůbec, další nedostatečně. Po několika desítkách let navíc účinnost očkování slábne. Pro dosažení kolektivní imunity je podle odborníků potřeba 95% proočkovanost populace, v současné době se však v Česku pohybuje jen okolo 90 %.

Spalničky se šíří velmi snadno vzdušnou cestou. K přenosu dochází kapénkami nebo bezprostředně kontaminovanými předměty, vzácně se šíří i vzduchem.

Další benefit: Až 10 tisíc pro děti se vzácnými metabolickými vadami

Kromě příspěvku na očkování proti spalničkám zavedla VZP od června také příspěvek až 10 tisíc korun ročně pro vybrané nemocné, kteří musí držet nízkobílkovinnou dietu. Je určen pro děti, kterým ještě nebylo 18 let a pro studenty do 26 let. Podmínkou je lékařské potvrzení, že trpí některou z následujících diagnóz:

·         klasická fenylketonurie,
·         jiné hyperfenylalaninemie,
·         poruchy metabolismu tyrosinu,
·         nemoc javorového sirupu (leucinóza),
·         jiné poruchy metabolismu aminokyselin s rozvětveným řetězcem,
·         poruchy metabolismu aminokyselin nesoucích síru,
·         poruchy metabolismu cyklu močoviny,
·         poruchy metabolismu lyzinu a hydroxylyzinu.

Zároveň musí doložit, že jim lékař předepsal nízkobílkovinnou dietu. Příspěvek má sloužit na nákup bezlepkových, bezlaktózových a nízkobílkovinných potravin. Vyplácen bude zájemcům dvakrát ročně, vždy jednou za pololetí. Podrobnosti o podmínkách pro čerpání příspěvku najdou zájemci zde.

 

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..