Svátky

Dobré poledne,
dnes je středa 3.6.2020
svátek má Tamara
zítra Dalibor

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

SIDONIE-GABRIELLE COLETTOVÁ
To nejsou vrásky na srdci - to jsou jizvy.

Eucalyptus gunnii - blahovičník

 
 
Blahovičník, eukalyptus je krásný rychle rostoucí strom s modrošedými, , které jsou pokryty jakoby voskovým povlakem. Vyznačuje se vůní typickou pro eukalypty, která je obsažena v rostlinném oleji - eucalyptol. Je pomalu rostoucí do výšky 1,5 metru.
Je to strom pocházející z Austrálie a Tasmánie. Je nejznámější ze všech eucalyptů. Jeho vysoký obsah silic v listech se využívají při kašli, rýmě a dýchacím potížím. Vhodný pro alergiky, astmatiky. Čistí vzduch, uvolňuje silice. Zvlhčuje vzduch bytu. U nás se pěstuje jako neopadavý keřík, jako pokojovka, přes léto se může letnit, není mrazuodolný.
Zemina ze míchá ze směsi 2 dílů dobrého kompostu, 2 dílů rašeliny a 1 dílu říčního písku. Teploty : v létě běžná venkovní, v zimě až -5°C, ale zimujte ho raději při teplotách kolem 10 stupňů. Pozor na prudké sluneční světlo, při letnění ho dejte do stínu nebo polostínu.Dobře roste na východních a západních oknech.. Eukalyptus je nutno každoročně přesazovat do většího květináče, nejlépe zjara před obdobím silného růstu. Přihnojování provádíme nejméně jedenkrát za měsíc. Nejvhodnější je hnojivo s převahou dusíku.
Blahovičník potřebuje od jara do podzimu zálivku bohatou. V zimě je zálivka omezená. Zemina by měla být v celém období vždy mírně vlhká.Silice se používá na inhalování při astma a při zápalech horních cest dýchacích. Přidává se do mastí proti revmatickým bolestem nebo se listí nakládá do lihu či alpy, kde se nechá vyluhovat 2-3 měsíce a potom se tekutinou natírají revmatická místa. Rostlina roste velmi rychle, takže je možné listí sklízet velmi často. Vyžaduje stále vlhkou půdu.
 
 
 
Při zpracování tohoto článku byly použity informace a foto z Kotvičníkové farmy Sedlecko manželů Janoutových. www.kotvicnikovafarma.cz
 
 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..