Svátky

Dobrý večer,
dnes je sobota 19.10.2019
svátek má Michaela
zítra Vendelín

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

FRANCOIS COPPÉE
Rozmanitosti žen dávám přednost před jejich krásou. 

Eucalyptus gunnii - blahovičník

 
 
Blahovičník, eukalyptus je krásný rychle rostoucí strom s modrošedými, , které jsou pokryty jakoby voskovým povlakem. Vyznačuje se vůní typickou pro eukalypty, která je obsažena v rostlinném oleji - eucalyptol. Je pomalu rostoucí do výšky 1,5 metru.
Je to strom pocházející z Austrálie a Tasmánie. Je nejznámější ze všech eucalyptů. Jeho vysoký obsah silic v listech se využívají při kašli, rýmě a dýchacím potížím. Vhodný pro alergiky, astmatiky. Čistí vzduch, uvolňuje silice. Zvlhčuje vzduch bytu. U nás se pěstuje jako neopadavý keřík, jako pokojovka, přes léto se může letnit, není mrazuodolný.
Zemina ze míchá ze směsi 2 dílů dobrého kompostu, 2 dílů rašeliny a 1 dílu říčního písku. Teploty : v létě běžná venkovní, v zimě až -5°C, ale zimujte ho raději při teplotách kolem 10 stupňů. Pozor na prudké sluneční světlo, při letnění ho dejte do stínu nebo polostínu.Dobře roste na východních a západních oknech.. Eukalyptus je nutno každoročně přesazovat do většího květináče, nejlépe zjara před obdobím silného růstu. Přihnojování provádíme nejméně jedenkrát za měsíc. Nejvhodnější je hnojivo s převahou dusíku.
Blahovičník potřebuje od jara do podzimu zálivku bohatou. V zimě je zálivka omezená. Zemina by měla být v celém období vždy mírně vlhká.Silice se používá na inhalování při astma a při zápalech horních cest dýchacích. Přidává se do mastí proti revmatickým bolestem nebo se listí nakládá do lihu či alpy, kde se nechá vyluhovat 2-3 měsíce a potom se tekutinou natírají revmatická místa. Rostlina roste velmi rychle, takže je možné listí sklízet velmi často. Vyžaduje stále vlhkou půdu.
 
 
 
Při zpracování tohoto článku byly použity informace a foto z Kotvičníkové farmy Sedlecko manželů Janoutových. www.kotvicnikovafarma.cz
 
 

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..