Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je středa 3.6.2020
svátek má Tamara
zítra Dalibor

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

SERGE DINO
Jen málo slov zní tak pohrdavě jako slovo manžel. 

Máčka ladní (Eryngium campestre)

Čeleď: Daucaceae – mrkvovité.

Je to stará léčivá rostlina, používaná hlavně ve středověku v 16 a 17. stol.se užívali kořeny hlavně kandované, byly používány jako afrodisiakum, užívaly je i starší lidé se "ztrátou životní síly" a na dušnost.
Masité kořeny vykopané na podzim nebo na jaře se vařily nebo pekly, chutnají jako pečené kaštany. Nať se sbírá začátkem léta.
Droga má v mnohých smětech razantní účinky. Podporuje vykašlávání, i v těžkých stavech, je výrazně močopudná, rozpouští močové kameny, má proti zánětlivé účinky v močových cestách i v prostatě, na hypertrofii prostaty ale příliš nepomáhá.
Má afrodisiakální účinky, především ve formě vinného macerátu - mužského vína (na 1l ryzlinku nebo vlašského vína se dá 60g sušené natě nebo kořene máčky, 50g rozmarýny a 10-15g koření hřebíčku, nechá se macerovat při pokojové teplotě za občasného protřepání 8dní, pak se zfiltruje a uschová v chladu, v lednici vydrží i 3 měsíc), to užívá 0,5 - 1dcl před ""potřebou"" a ještě jednou tolik po ní, v žádném případě více!!!
Tohle je recept ze Zentricha, osobní zkušenost nemáme....Neužívá se v těhotenství a kojení. Neužívat dlouhodobě. Je také dobrou rostlinou pro včelky.

Máčka ladní je nižší vytrvalá bylina. Květy jsou složeny v okolíky s asi padesáti květy, vyvíjí se ale pouze několik dvounažek, které se v době zralosti rozpadají. Nažky jsou v obrysu oválné, na hřbetní straně vypouklé, na břišní ploché. Na vrcholu jsou dva až tři ostnité kališní cípy, na břišní straně jen velká jizva po spojení obou nažek a dva dlouhé sličné kanálky. Oplodí je matné, na hřbetní straně porostlé vzhůru obrácenými šupinovitými útvary. Nažky jsou světle hnědé, siličné kanálky tmavší, šupiny bílé. Nažka je asi 4 mm dlouhá a 1,5 mm široká, kališní cípy jsou dlouhé asi 4 mm.

Mezi naší květenou vyniká máčka exotickým zjevem. Je to světlomilný druh, roste hlavně v teplých oblastech na mezích, úhorech, pastvinách, suchých paloucích, při cestách a na stráních.Na záhonku bude jistě ozdobou.
Je to mrazuodolná trvalka.

 

Při zpracování tohoto článku byly použity informace a foto z Kotvičníkové farmy Sedlecko manželů Janoutových. http:/www.kotvicnikovafarma.cz

 

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..