Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je středa 3.6.2020
svátek má Tamara
zítra Dalibor

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MIGUEL DE CERVANTES y SAAVEDRA
Láska klade odpor jakémukoliv osudu.

Ledebouriela rozkladitá (Saposhnikovia divaricata)

Kořen této léčivky z TČM se užívá při bolestech hlavy z nachlazení, chřipce, horečce, nočním pocením, revmatismu, bolestech kloubů, a svalů, při křečích končetin, při hypertenzi, anemii, nemocech jater. Užívá se 3 - 10 g suché drogy a to ve formě odvaru, prášku.

Plody se užívají při nechutenství, nemocech zažívacího traktu, astenii a mají tonofikační účinky. doporučená denní dávka 2 - 4g suché drogy v odvaru nebo prášku.Obsahové látky v kořenu jsou triterpenoidy (cimifugin), kumariny (anomalin, xanthotoxin, scopoletin, psoralen, bercapten, impetorin), steroidy (beta - sitosterin. Nať má především silici, kumariny, flavonoidy, třísloviny).Plody obsahují hlavně flavonoidy a kumariny.

Viceletá mrazuodolná rostlina, dorůstá výšky 20-60cm s tlustým vertikálním kořenem. kořen je na povrchu žlutohnědý, na řezu žlutý, sladkohořké chuti. Lodyha jr žebrovaná, vzpřímená. Peřenodílné listy s krátkými řapíky. Květenstvím je okolík s velkým počtem bílých květů.Roste na štěrkovitých dvazích v podrostu keřů, v březových lesích. řídčeji na rumištích, loukách a v údolích řek na suchých a světlých místech. ozšířena je hlavně v severovýchodní a severní Číně, Mongolsku a Koreji, v Rusku na východní Sibiři a v Amurském a Přímořském kraji.

 

Při zpracování tohoto článku byly použity informace a foto z Kotvičníkové farmy Sedlecko manželů Janoutových. www.kotvicnikovafarma.cz

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..