Stránky jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Národního plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením
Přihlásit se
20. červenec 2024
Svátek má Ilja

Citát


JEAB PAUL

Lidské tělo

Stárnutí

Většina starších touží být mladší. Tělesně určitě. Z těch lehčích trápení zmíním vrásky a... více

Cestování

Vody už je dost

A to v pravém slova smyslu. Neustálé příděly vody ze shora nenaplňovaly jenom naší loď, ale taky... více

Kalendárium

 
6. 8.
Světový den boje za zákaz jaderných zbrani
9. 8.
Mezinárodní den původních obyvatel světa
Zobrazit další datumy v kalendáriu

Infomateriály

 

Zpravodaj - Poradna


Urologická poradna

Vše okolo urologických problémů, především vozíčkářů

Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Martin Sutorý, CSc.

urolog, koloprotolog, androlog - vše především pro "vozíčkáře"

e-mail pro dotazy:
m.sutory@volny.cz
Prosím, dříve než pošlete otázku, ujistěte se, zda již nebyla v poradně zodpovězena.
Zobrazit najednou:
dotazů
<<  |  <  |  >  |  >>
Zobrazeny dotazy 1-15
(celkem 83)
Publikováno: 31.7.2014 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.


Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je normální běžně denně vyloučit 2,5 - 3 l moči při normálním příjmu vypité tekutiny (2 - 2,5 l)+tekutina v potravinách, nebo zda se již jedná o nenormální stav. A může toto souviset s poraněním páteře? Moc děkuji za odpověď.

Petra


Kategorie:

urologická

Publikováno: 24.7.2014 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.


Pane doktore,

jsem 7 roků po úrazu míchy v oblasti C7, mám mírně zhoršený pohyb rukou, vyprazdňuji moč cévkováním. V nemocnici mě naučili cévkovat katetrem Ch 12 s Nelatonovou špičkou – prý abych si neporanil močovou trubici. Se zaváděním mám někdy těžkosti, zejména v hloubce, asi někde u svěrače hůře pronikám. Katetr se mi při zavádění špatně drží a často se kroutí. Někteří podobně postižení kamarádi používají katetry silnější a se zahnutou špičkou. Můžete mi prosím říct jaká je správná síla a typ katetru pro pacienta jako jsem já?

OndraKategorie:

urologická

Publikováno: 1.4.2014 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.

Pane doktore, jsem paraplegik více jak 10 roků od úrazu, jsem na režimu intermitentní katetrizace, všechny zásady, které jste ve svých poradnách stanovil, dodržuji. Mám močový měchýř, jehož kapacita je kolem 1000ml, aniž by přitom docházelo k uniku moči. Při urodynamickém vyšetření mám při náplni 500ml tlak kolem 10 cm vodního sloupce, více mi již neměřili. V dokumentaci mám dg: hypotonní močový měchýř. Přes tyto skutečnosti mám opakovaně infekce. Můžete poradit proč?

Karel

Kategorie:

urologická

Publikováno: 13.3.2014 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.
Potřebuji na provádění ČIK u muže jiné místo než obvyklou toaletu?

Jmenuji se Pavel, je mi 35 let a od úrazu páteře (Th 11) trpím zhruba 4 roky úniky moči. Absolvoval jsem všechna možná vyšetření a následnou léčbu. To vše bez zlepšení výsledků, spíše naopak. Uniky přetrvávají a navíc se mi stává, že se nemohu vymočit, když cítím potřebu, aniž bych dlouho neseděl na toaletě a tlakem na břicho se snažil o vymočení. Lékaři si s tímto již neví rady a uzavřeli to jako jinou nervově svalovou dysfunkci močového měchýře. Chtějí, abych se zacvičil v ČIK s tím, že mi maximálně antimuskarinně ztlumí močový měchýř. Moc tomu nerozumím a mám obavy, že to nebudu zvládat. Mám povolání takové, že se nemohu cévkovat v pravidelných intervalech po 6 hodinách, jak mi bylo doporučeno, dále mám obavy z toho, co nastane, pokud bych se včas nevycévkoval. Množství moči se často velmi liší, někdy vydržím s jednou plenou 6-7 hodin, jindy zase max. 2 hodiny a poté je nutno plenu vyměnit.

Kategorie:

urologická

Publikováno: 27.2.2014 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.


Pane doktore, před několika roky jste mi provedl cévkovatelný vývod z močového měchýře v podbřišku tak, abych se částečně ochrnutými HK mohla cévkovat. Když užívám Ditropan 3x1 tbl a Spasmed 15 mg 3x1 tbl nemám uniky moči ani návaly do hlavy. Předtím bylo obojí špatné. V poslední době se mi opakovala trombóza žil na dolní končetině, pro kterou mám nasazenou antiagregační léčbu.
Mám dotaz, zdali je možné, abych přišla do jiného stavu a dochovala dítě, aniž by to poškodilo můj močový měchýř a vývod, který jste mi voperoval. Nevím také, zda je možné během těhotenství užívat léky, které mám nasazeny.
KarlaKategorie:

urologická

Publikováno: 7.11.2013 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.

Noční úniky moči

Dobrý den jsem 4 roky (poranění c6-c7 ) na invalidním vozíku beru 3x denně Ditropan přes den je vše pořádku. Večer když si jdu lehnout, tak se vycévkuji a za hodinu mám únik, většinou se vzbudím, ale už je pozdě nevíte co s tím?

Robin
Kategorie:

urologická

Publikováno: 24.10.2013 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.

Smysl intermitentní katetrizace

Pane doktore, vyprazdňuji moč intermitentní katetrizací a jsem s tím velmi spokojen. Při diskusích s jinými vozíčkáři se nemůžeme shodnout na tom, co je hlavním cílem intermitentní katetrizace. Někteří tvrdí, že odstranění plen, jiní říkají, že nejdůležitější je odstranění rezidua po vymočení a proto část moči spontánně vymočí a zbytek docévkují. Jak to vlastně je? Ondra
Kategorie:

urologická

Publikováno: 14.10.2013 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.

Jak funguje močový měchýř po přerušení míchy


Dobrý den,
prostudovala jsem otázky z Vaší poradny, ale problém, který mám, jsem zde nenašla, proto píši.
Jsem 8 let po úrazu páteře s diagnózou G822 (úplná transverzální léze míšní) Th 6-7 a zpevněné Th 4-8 a N319 (nervově svalová disfunkce močového měchýře). Pravidelně docházím k urologovi, nyní beru 1x denně Vesicaere, nosím plenky. Pan urolog mě až moc nutí do operace močového měchýře botulotoxinem, jak jsem se dočetla, je tato operace jen na 6-9 měsíců, ale stejně s ní nesouhlasím. Mám za to, že mi vůbec v ničem nepomůže, vzhledem k mému stylu života, kdy hodně pracuji a navštěvuji společnost. V tomto případě nemám čas a kolikrát ani místo kde bych se pravidelně vycévkovala, takže vyjet ven bez plenky si vůbec nedovedu představit a to nejen kvůli močení, ale i případné stolici. A jestli jsem léčbu ať léky či operacemi dobře pochopila, tak má za cíl, zbavit se plen, což vlastně vůbec nejde, když ani nepoznám, že mám močový měchýř plný.

Naďa
Kategorie:

urologická

Publikováno: 30.9.2013 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.

Infekce močových cest a nošení plenek

Vážený pane doktore, jsem druhým rokem na vozíku s postižením TH5,6. Sama se cévkuji a snažím se dodržovat sterilní postup při zavádění cévky. Přesto mám stále bakterie E. Coli v moči a opakují se mi močové infekce. Kvůli unikům moči musím nosit pleny. Mívám často i gynekologické výtoky, většinou v souvislosti se vznikem infekce močové. Napadá mne spojitost s používáním plenek, jestli jejich prostřednictví m není možný přenos E coli do všech cest.

Jana
Kategorie:

urologická

Publikováno: 11.12.2012 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.

Jak zabránit inkrustaci katétru a tvorbě písku v močovém měchýři
MAM OCHORENIE SCLEROSIS MULTIPLEX G35, SOM NECHODIACI NA VOZIKU. POHYBLIVOST RUK JE ZLA SOM RAD ZE TOTO NAPISEM. REZIDUM MOCU OSTAVALO 1-1,5 DECI MOCU. MAM BALONOVY KATETER A TEN SA PIESKOM UPCHAVA. EXISTUJE LIEK NA PIESOK?
DAKUJEM STANO
Kategorie:

urologická

Publikováno: 19.11.2012 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.

Dobrý den. Pane doktore, mám dotaz. Stále hledám odpověď, jaký je správný postup pokud pacient nemůže močit (retence močová) po operacích např. gynekologických. Odpověď stále nemohu nalézt a tak jsem se rozhodla, že se zeptám přímo Vás. Mé dosavadní informace jsou takové, že pokud je u pacientky podezření na akutní retenci moči, mělo by se provést cévkování do 6 hodin po operaci. Stále nevím, zda se tohoto pravidla mám držet, či ne. Moč se sice tvoří stále a stále je doplňována do močového měchýře, ale je to přeci v určité souvislosti s příjmem tekutin, a pokud pacientka nepřijímá tekutiny např. 10 hodin před operací, po operaci zvrací a tekutiny začne ve velmi malém množství přijímat až např. s odstupem 8 hodin od operace, přijde mi předčasné ji 6 hodin po operaci cévkovat. A pokud to předčasné je, kdy je tedy vhodná chvíle takovou pacientku vycévkovat? Existuje vůbec pravidlo, podle kterého by se dalo určit, zda cévkování není zbytečné a předčasné? Ráda bych znala Váš názor. Za odpověď děkuji.
S pozdravem Jana
Kategorie:

urologická

Publikováno: 7.11.2012 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.

Co s osídlením bakterií E. Coli
Jsem druhým rokem na vozíku s postižením TH5,6. Sama se cévkuji, jako dezinfekci používám borovou vodu, rukavice a sterilní cévku se sáčkem od firmy Braun. Přestože se snažím dodržovat veškerou hygienu, mám v moči i v gynekologických cestách stále E.coli. Potřebovala bych poradit i jinou, silnější dezinfekci a jak se zbavit bakterií. Na stolici chodím každý 2.-3. den s následnou sprchou. Po antibioticích, které jsem měla v letošním roce 2x a nyní mám další, mi nebývá zpočátku moc dobře. Děkuji Vám za Vaši radu. Iva
Kategorie:

urologická

Publikováno: 28.9.2012 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.

Přechod z permanentního močového katétru na intermitentní katetrizaci

Pane doktore!
Jsem po úrazu Th 8-10 páteře před 7 roky, dosud jsem měl zaveden katétr a ten sveden do sáčku.
Snažil jsem se hodně pít tak, že za den jsem vypil i více jak 5 litrů tekutin a vcelku jsem neměl potíže.
Po konsultacích s kamarády vozíčkáři jsem se spolu se svým praktickým lékařem rozhodnul o přechod na „pokrokovou metodu intermitentní katetrizace“. Po vytažení katétru jsem se vždy snažil co nejvíce pít, avšak pokaždé jsem dostal vysoké teploty, moč mě unikala velmi často i přesto, že jsem se katetrizoval i 7x denně. Zejména v noci jsem byl stále mokrý. Proto jsem se vrátil vždy zpět k permanentnímu katétru. Můžete mě poradit v čem je problém.
Kategorie:

urologická

Publikováno: 28.5.2012 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.


Střídání zácpy a průjmu - co s tím?
Dobrý den,
jsem po úrazu krční páteře C 3 od roku 2008. Po úrazu bylo nutno pro komplikace provést uříznutí asi 80 cm tenkého střeva. K derivaci moče dlouhodobě zavedena epicystostomie. V 9.2011 provedena kolonoskopie bez patologického nálezu. Můj dotaz se týká toho, že trpím inkontinencí stolice průjmovitého charakteru 1-4 dny cca po 3 hodinách, poté to přestane. Po 3-4 dnech si musím vzít čípek nebo laktulózu jinak by stolice zhoustla a museli by mě manuálně vybavit. Proto prosím o odpověď, jestli se to dá nějak řešit?
Děkuji a jsem z pozdravem Petr
Kategorie:

urologická

Publikováno: 14.5.2012 Autor: MUDr. Martin Sutorý, CSc.

Dobrý den pane doktore,

jsem quadruplegik po úrazu míchy v oblasti C4/C5 ve 12 letech. Teď mi je 37. Od úrazu jsem 22 let močil nekontrolovaně do plen v sedě a do bažanta vleže. Často mě pobolíval podbřišek a výrazněji jsem se potil. Zvykl jsem si však na to a snášel to dlouhé roky. Nebyl jsem nijak sledován a neabsolvoval jsem téměř žádná vyšetření vyjma pár sono. Infekcemi jsem nikdy netrpěl.
S přibývajícími roky se močení celkově stávalo obtížnější a nepříjemné projevy, které s ním souvisejí sílily. Po vyšetření mi byla doporučena a zavedena epicystostomie.
Zavedení epicystostomie na jednu stranu odstranilo problémy kterými jsem doposud trpěl, na druhou stranu se objevily problémy jiné, které jsem doposud vůbec neznal. Trpím častými infekcemi a cévka se také nepřiměřeně často ucpává. Příjem tekutin mám dostatečný a strava je rozumná. Navíc a to mě trápí nejvíc je to, že když se cévka ucpe, neodchází mi moč „nouzově“ už ani močovou trubicí, na což jsem spoléhal a je pro mne velmi důležité. Žiji totiž tak, že si nejsem schopný zajistit rychlou výměnu cévky. Mnohdy to trvá mnoho hodin než k ní dojde. Měchýř je po celou tu dobu přeplněný, trpí i ledviny o bolestech nemluvě. Dlouhodobě to takto nepůjde, bojím se následků. Změnit své podmínky ale nemohu. Jsem zoufalý a nevím jak dál. Moc potřebuji najít jiné vhodné řešení. Můžete mi prosím poradit? Děkuji Martin
Kategorie:

urologická

Zobrazit najednou:
dotazů
<<  |  <  |  >  |  >>
Zobrazeny dotazy 1-15
(celkem 83)

Vyhledávání

 


Foto dne

 
PepřenkyPepřenky
Jak si připravíte tuto pochoutku se dozvíte v dnešním článku.

Trénuj mozek

Krátce ...

 
9.11.2014

Dlouhodobé užívání analgetik na bolavé klouby může způsobit i závažné zdravotní problémy

Podle odborníků analgetika každodenně užívá... (celý text)
8.11.2014

6 nejčastějších příčin şişli escort nedostatku vitaminu

Ümraniye Escort ile karsılasın, Bu... (celý text)
7.11.2014

10 příznaků Alzheimerovy choroby

Eğer isterseniz harika sex için şişli escort... (celý text)
Zobrazit další­ zprávy