1. říjen 2023
Svátek má
Igor
Citát
Dokud budeš šťasten, budeš mít četné přátele, až se časy zamračí, zůstaneš sám.
Ovidius Naso Publius
Lidské tělo
Většina starších touží být mladší. Tělesně určitě. Z těch lehčích trápení zmíním vrásky a... více
Cestování
A to v pravém slova smyslu. Neustálé příděly vody ze shora nenaplňovaly jenom naší loď, ale taky... více
Kalendárium
Infomateriály
Obrazy Rabíndranátha Thákura v Karolinu

Probudil jsem se a spatřil, že život je povinnost.
Plnil jsem ji a pochopil, že povinnost je radost.“
Rabíndranáth Thákur
Indické velvyslanectví ve spolupráci s Univerzitou Karlovou pořádá výjimečnou výstavu obrazů. Od 16. října do 10. listopadu 2012 jsou návštěvníkům přístupné obrazy významného hlasatele sbližování Východu a Západu, pedagoga, filozofa, dramatika, básníka, hudebního skladatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu, jedním z nejznámějších učenců a humanisty Indie - Rabíndranátha Thákura.
Rabíndranáth Thákur se narodil v Kalkatě 6. května 1861 jako nejmladší ze čtrnácti dětí v bohaté a prominentní rodině, kde se pěstoval vztah k hudbě, literatuře a divadlu. Otec byl učencem a náboženským reformátorem, matka však zemřela, když byl Rabíndranáth ještě velmi mladý. Po studiích práv v Anglii, které po dvou letech ukončil, se vrátil do vlasti a věnoval se tvůrčí práci, zejména básnické sbírce Večerní zpěvy a prvnímu románu.
Roku 1901 odstěhoval na rodinnou usedlost do Západního Bengálska, aby zde založil ášrám. Kromě úspěchů však zažívá hluboký smutek, když mu rok poté umírá manželka a o několik let později dvě z jeho pěti dětí.
Thákur díky velmi dobrým znalostem angličtiny v ní vydává výbor ze své duchovní lyriky, zejména sbírku Gitaňdžali. Záhy je slavný jak v Evropě, tak i v Americe. Jako první neevropský nositel tohoto ocenění a jako první příslušník asijského národa získal v roce 1913 Nobelovu cenu za literaturu „… pro hloubku a vznešené zaměření jeho básní, pro krásu a svěžest, jež jeho poetický génius skvělým způsobem dovedl uvést ve své vlastní anglické podobě do literatury Západu“. S velkým ohlasem se setkala i jeho další díla. Napsal celou řadu básní, vynikajících duchovním rozměrem, ale i milostnou tematikou. Mezi vrcholná díla prózy patří román Gora (1910). Na příkladu milostného příběhu, kdy hrdinové musí čelit předsudkům i lidské hlouposti, ukazuje na nábožensko-sociální rozpory tehdejší indické společnosti. Kromě filozoficky, psychologicky a nábožensky zaměřených děl, nezřídka kritických vůči nešvarům společnosti, nebo k tehdejšímu bengálskému vlasteneckému hnutí, které, ač plné frází o svobodě, neřešilo sociální problémy Indie, napsal Thákur i řadu dramat.
Rábíndranáth Thákur zemřel po dlouhé nemoci 7. srpna 1941v rodném domě v Kalkatě.
Na četných cestách po světě navštívil v letech 1921 a 1926 také Prahu, kde uskutečnil několik přednášek. Z jeho bohaté tvorby byly do češtiny přeloženy některé romány, sbírky básní a další díla. Obrazy, jimž se začal věnovat poměrně pozdě, kolem roku 1928, jsou rovněž významnou složkou jeho všestranně založené osobnosti.
Na čtyřicet z nich můžeme obdivovat v historických prostorách pražského Karolina. Zahrnují studie a skicy, portréty i kaligrafické kompozice. K výstavě je zaměřen i doprovodný program filmů, mapujících Thákurův život a dílo, ale i na bohatou historii a různorodou společnost tvořící jedinečnost Indie.
Výstavu můžete navštívit do 10. listopadu 2012 denně kromě neděle od 10 do 18 hodin v Karolinu, Ovocný trh 3, Praha 1. Vstup volný.
Vyhledávání
Foto dne
Pepřenky

Jak si připravíte tuto pochoutku se dozvíte v dnešním článku.

Krátce ...
- 9.11.2014
Dlouhodobé užívání analgetik na bolavé klouby může způsobit i závažné zdravotní problémy
Podle odborníků analgetika každodenně užívá... (celý text)- 8.11.2014
6 nejčastějších příčin şişli escort nedostatku vitaminu
Ümraniye Escort ile karsılasın, Bu... (celý text)- 7.11.2014
10 příznaků Alzheimerovy choroby
Eğer isterseniz harika sex için şişli escort... (celý text)

© Copyright občanské sdružení První krok 2002 - 2023 a dodavatelé obsahu |
webmaster: admin@prvnikrok.cz