Stránky jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Národního plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením
Přihlásit se
17. říjen 2019
Svátek má Hedvika

Citát

Kdo se nedopustí žádné hlouposti, není tak moudrý jak se domnívá.
OTTO FRANTIŠEK BABLER

Lidské tělo

Stárnutí

Většina starších touží být mladší. Tělesně určitě. Z těch lehčích trápení zmíním vrásky a... více

Cestování

Vody už je dost

A to v pravém slova smyslu. Neustálé příděly vody ze shora nenaplňovaly jenom naší loď, ale taky... více

Kalendárium

 
17. 10.
Světový den za vymýcení bídy
Světový den úrazů
Zobrazit další datumy v kalendáriu

Infomateriály

 

Zemědým lékařský

Zemědým lékařský

Jednoletá bylina z čeledi makovitých dorůstá výšky 30 cm. Má rozvětvenou lodyhu s modrozelenými řapíkatými listy a hrozny červeně nebo temně purpurově zbarvených květů. Plodem je po odkvětu nažka. Kvete od května do srpna.

Obsahuje alkaloid fumarin, hořčiny, sliz, třísloviny, minerální látky, pryskyřice a stopy éterického oleje. Bylina je mírně jedovatá, proto by se vnitřně měly užívat pouze velmi nízké dávky, nejčastěji v podobě tinktury. Může způsobit dýchací a srdeční obtíže. Těhotné nebo kojící matky zemědým užívat nesmí.

Pokud chcete zemědým sami sbírat, tak nejlépe celou nať bez kořene v době květu na rumištích, polích, vinicích a zahradách. Suší se v tenkých vrstvách do 50° tak, aby zachoval svou původní barvu.

Zemědým je hlavně čistícím prostředkem krve. Zlepšuje krev a upravuje její špatnou srážlivost, má příznivý vliv na červené krvinky. Má potopudný, močopudný a projímavý účinek. Působí na činnost jater, žaludku, močového ústrojí a střev. Používá se hlavně při kožních problémech jakými jsou vyrážky, ekzémy, akné. Brání vzniku žlučových kamenů, malé dávky tvorbu žluče stimulují, větší dávky ji tlumí. Tiší migrény.

Na nečistou pleť se užívá nálev na omývání: 1-2 polévkové lžíce zemědýmu se zalijí šálkem mléka, krátce povaří a 10 minut nechá vyluhovat. Po přecezení se očišťuje obličej.

Proti zácpě působí 40 g usušené natě vařené 5 minut ve ¼ litru vody. Nálev se nechá stát a po přecezení se užívají 2 lžíce po 3 hodinách.

Zemědým lze kombinovat s pampeliškou, lopuchem, řebříčkem, mochnou, pelyňkem, lékořicí, třezalkou. Složení směsí je vhodné po čase měnit.

Zemědým není označován za toxický, ale opatrnost při užívání je na místě. Nesmí se překročit denní dávka (2-4x 125 ml nálevu). Vhodné je se poradit s lékařem či odborníkem.

Kategorie: bylinky, zdraví
Tereza Dobrá
Publikováno: 8.4.2009
Zemědým lékařský
Zemědým lékařský
Zemědým lékařský

Vyhledávání

 


Foto dne

 
PepřenkyPepřenky
Jak si připravíte tuto pochoutku se dozvíte v dnešním článku.

Trénuj mozek

Krátce ...

 
9.11.2014

Dlouhodobé užívání analgetik na bolavé klouby může způsobit i závažné zdravotní problémy

Podle odborníků analgetika každodenně užívá... (celý text)
8.11.2014

6 nejčastějších příčin nedostatku vitaminu D

Mějte na paměti, že množství vitamínu D získané z... (celý text)
7.11.2014

10 příznaků Alzheimerovy choroby

Nemoc se rozvíjí pozvolna avšak nepřetržitě v... (celý text)
Zobrazit další­ zprávy