Stránky jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Národního plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením
Přihlásit se
25. září 2023
Svátek má Zlata

Citát

Stáří… je nutno vzdorovat a jeho vady vyvažovat obezřetností. Proti stáří musíme bojovat jako proti nějaké chorobě.
MARCUS TULLIUS CICERO

Lidské tělo

Stárnutí

Většina starších touží být mladší. Tělesně určitě. Z těch lehčích trápení zmíním vrásky a... více

Cestování

Vody už je dost

A to v pravém slova smyslu. Neustálé příděly vody ze shora nenaplňovaly jenom naší loď, ale taky... více

Kalendárium

 
27. 9.
Světový den cestovního ruchu
1. 10.
Mezinárodní den hudby
Zobrazit další datumy v kalendáriu

Infomateriály

 

Choďte více, žijte déle

Choďte více, žijte déle Co kdyby existovalo něco jednoduchého, co byste mohli dělat každý den, co by spalovalo kalorie, prospívalo vašemu srdci a pomáhalo vám udržet si mládí. Tak byste to asi dělali rádi, že? Proto jsou vědci a lékaři bez sebe nadšením z chůze. A to zejména v souvislosti s novými výzkumy, které chůzi přičítají celou řadu příznivých účinků, od snižování rizika rakoviny až po dobrý vliv na kvalitu spánku. Chůze není jenom nudná činnost nesportovců. Chůze je prospěšná téměř pro každého a její zdravotní přínosy jsou zvláště významné u žen. Zde je osm důvodů, proč začít chodit – nebo proč chodit trochu častěji.

1. Je to skvělé pro srdce

Při nedávném výzkumu provedeném na lékařské fakultě Duke University badatelé zjistili, že rychlá chůze po dobu 30 minut denně snižuje pravděpodobnost výskytu metabolického syndromu. To je soubor rizikových faktorů, které souvisejí s vyšším rizikem srdečního onemocnění, cukrovky a mozkových příhod. Metabolickým syndromem trpí ve Spojených státech přibližně 24 milionů žen. Nemáte čas na každodenní půlhodinovou procházku? Zkuste zvládnout víc činností najednou: Jedna britská studie došla k závěru, že aktivní dojíždění do práce (zapojení chůze a jízdy na kole do sedavého dojíždění) se pojí s 11procentním snížením rizika srdečního onemocnění, zejména u žen. Nemáte čas chodit? Nikdo neříká: „Kdybych tak měla na cvičení méně času.“ Jestliže vás tlačí čas, vyzkoušejte jednoduchý trik, jak chodit víc. Najděte si tzv. zacházku. Zaparkujte co možná nejdále od svého pracoviště (či od lékařské ordinace, supermarketu nebo restaurace), jezdíte-li hromadnou dopravou, vystupte o pár zastávek dřív. Když chcete každý den nachodit nejméně 30 minut (to dělá asi 3000 až 5000 kroků), pomůže vám zacházka. Již díky 15 minutám chůze od kanceláře, spálíte navíc denně 130 kcal


2. Chůze snižuje riziko rakoviny prsu

Chůze, a to dokonce i po několik hodin týdně, výrazně snižuje riziko rakoviny prsu. Tvrdí to studie publikovaná v odborném časopise Journal of the American Medical Association. Argument je ten, že chůze pomáhá snižovat množství tuku v těle, což je zdroj estrogenu. Výzkum se zaměřil na 74 000 žen po menopauze ve věku 50 až 79 let. Ženy s normální hmotností snížily uvedené riziko o 30 procent, ženy s nadváhou o 10 až 20 procent. Podobné přínosy se týkají i mladších žen.


3. Chůze zkvalitňuje spánek

Svižná odpolední procházka přispěje ke kvalitnímu spánku v noci. Odborníci říkají, že chůze může zvýšit hladinu hormonu dobré nálady serotoninu, který má uvolňující účinky. Případně zvýšení tělesné teploty způsobené chůzí může mozku signalizovat, aby později teplotu snížil. A toto snížení teploty podporuje spánek. (Nechoďte na procházku méně než dvě hodiny před ulehnutím – to se už tělo nestačí zchladit a zklidnit.)


4. Chůze ulevuje od bolesti

Choďte způsobem „či“ a je možné, že si tím ulevíte od bolesti. Danny Dreyer, maratonský běžec ze San Franciska, před devíti lety vymyslel ChiWalking, což je činnost, která využívá zásad taiči, jógy a cvičení pilates. Vypadá jako běžná chůze, ovšem vy se při ní vědomě uvolňujete, zlepšujete držení těla, zapojujete do chůze více paže a méně zatěžujete nohy. A to znamená méně bolesti.


5. Chůze zlepšuje náladu

Chůze může ulevovat od deprese, úzkosti a stresu. Už půlhodinka chůze vám dokáže zlepšit náladu, když se cítíte deprimovaný. Jděte se pětkrát týdně projít na hodinu a půl a získáte velkou psychickou vzpruhu. Jedno z možných vysvětlení: Chůze přispívá k vyplavování hormonu endorfinu, který zlepšuje náladu a při běhu může navodit až stavy příjemného opojení.


6. Při chůzi hubnete

Chůze po dobu 30 minut denně může zabraňovat nárůstu tělesné hmotnosti i většiny fyzicky neaktivních lidí. Vědci z Brown University a University of Pittsburgh prokázali, že ženy, které pět dnů v týdnu nachodily hodinu denně a zkonzumovaly 1500 kcal denně, zhubly o 12,5 kg a sníženou hmotnost si udržely po dobu jednoho roku. A důvod, proč chůze pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost: Chodit je totiž snadné! Kdežto cvičení je náročnější aktivita. A čím je cvičení náročnější, tím méně lidí bude cvičit.


7. Chůze oddaluje příznaky stárnutí

Pravidelné procházky se rovněž pojí s duševní bystrostí u seniorů. Ovšem bez ohledu na váš věk vám chůze pravděpodobně pomůže udržet si aktivní mysl. A to tím spíš, pokud chodíte s přáteli. Hovor při chůzi je obrovská mozková vzpruha.


8. Chůze chrání kosti

Chůze není dobrá jen pro srdce. Pouhých 30 minut chůze třikrát týdně dělá zázraky a chrání i léčí řídnoucí kosti. Tímto tělesným pohybem, při němž zapojujeme 95 procent svalů, zpevňujete kosti, aby zátěž zvládly.


Uvědomte si, že jste tak mladí, na kolik se cítíte! A pohybujte se proto tak, abyste se při tom cítili dobře. Jestliže neradi běháte, tak jenom choďte a protahujte se. Nebo tancujte a smějte se. Co třeba podívat se do dřívějších časů... tehdy neměli žádné posilovny, fitness centra, kluby ani všemožné potravinové doplňky. Dělejte to, co vás naplňuje – ne to, co je právě „in“. Nepropadejte žádným módním dietám, které se objeví a zase pominou. Když budete dělat to, co vás těší, tak to bude něco, co budete CHTÍT dělat, a ne povinnost, kterou dělat MUSÍTE.

Přibalte vycházkové boty
Až budete příště plánovat služební cestu, počítejte při ní i s procházkami. „Kamkoli jedu, najdu si čas i na každodenní chůzi,“ říká Eric Plasker, chiropraktik z Atlanty a autor knihy Životní styl stoletých. „Nové město tak poznám z úplně jiného pohledu.“ Chůze rovněž pomáhá při spalování vysoce kalorických pracovních obědů. Dvacetiminutová procházka každý den během třídenní služební cesty zlikviduje kolem 260 kcal.


Naplánujte si schůzku v pohybu
Vydejte po pěšině, po chodníku nebo atletické dráze. Klíčové body jednání si nahrajte na digitální záznamník. Tím, že se vyhnete obvyklé schůzce s kávou sušenkami, ušetříte si konzumaci nejméně 450 kcal a ještě jich nemálo spálíte.


Pořiďte si psa
Majitelé psů nachodí v průměru 300 minut týdně, zatímco lidé, kteří psa nemají, jenom 168 minut. K tomuto závěru dospěla jedna kanadská studie. A to je rozdíl téměř 600 kcal! Pes vám také dodává motivaci k chůzi. Když jsme za někoho zodpovědní, tak si mnohem výrazněji uvědomujeme vynechání procházky.


Přidejte trochu námahy
Během pohybu proti větru, ve vodě nebo se zátěží (např. s batohem) spálíte za hodinu o 50 kcal více než při chůzi po rovné zemi. Další skvělou pomůckou jsou teleskopické hole. Umožňují zapojit i svaly horní poloviny těla a tím zvyšují hodinovou spotřebu energie o dalších 25 až 30 procent. Navíc pokud máte potíže se zády nebo s rovnováhou, hole vám dodají stabilitu.


Počítejte si kroky
Ve studii provedené na Univerzitě v Michiganu se zjistilo, že lidé, kteří při chůzi nosí krokoměr, hubnou i bez nových diet. Můžete si stanovit cíle a soutěžit sami proti sobě. Například si můžete vytyčit cíl, že každý týden ujdete o 500 kroků více. Nebo že o víkendu ujdete za 30 minut 3000 kroků a následující týden za 40 minut 4000 kroků. A když ujdete 5000 kroků, spálíte kolem 200 kcal.


VIP CHŮZE

Michelle Pfeiffer miluje chůzi k níž ji přivedla trenérka známých holywoodských hvězd Kathy Kaehler (Julia Roberts Jeniffer Aniston, Drew Barrymore). Spolupráci si nemůže vynachválit: „Po letech tréninku s Kathy nyní vím, jak bezpečně a účinně cvičit sama, a jak zařadit trénink do svého hektického programu,“ říká Michelle Pfeiffer. „Ukázala mi, jak zůstat ve formě bez nutnosti trávit dlouhé hodiny v tělocvičně. Ty mi připadají akorát jako ztráta času a upřímně řečeno jsou i děsná nuda!“


Sama Kathy má pro svoji krásu a kondici jednoduchý recept – chůzi: „Vstávám v šest hodin ráno a zacvičím si. Mám běhací pás a mám rotoped. Dvacet minut jedu na rotopedu a pak nastoupím na pás. Mám vestu se zátěží, které vypadá skoro jako neprůstřelná vesta. Dobře obepíná tělo, které pak nese zátěž. Začala jsem s jedním kilem a po půlkilových přírůstcích jsem došla až na šest kilogramů. Se zátěží ujdu něco přes jeden a půl kilometru. A na dalších 1500 metrech střídám chůzi a běh.“


Známou propagátorkou chůze je také herečka Olivia Newton John (Pomáda), která pravidelně v rámci boje proti rakovině, který sama vyhrála, pořádá pochody s názvem „The Great Walk to Beijing“, který má upozornit na důležitost chůze a aktivního životního stylu pro prevenci této zákeřné nemoci.


Nicole Kidman si na chůzi dokonce najala trenéra a společně se vydávají na dlouhé procházky losangelskými parky.


Nestárnoucí herečka Jane Fonda propaguje chůzi jako nejlepší způsob udržení se ve formě a připravila speciální program „Fitness walkout“.


„Walking the talk“ je projekt na podporu ekologického způsobu života a chůze jako základní lidské aktivity sloužící k udržení zdravé rovnováhy lidí s přírodou (proti nadměrnému používání aut a hromadné dopravy) a stojí za ním také jména jako: Edward Norton, Leonardo di Caprio či Salma Hayak.


Oblíbená herečka Sarah Jessica Parker není jen vyznavačkou módního, ale i aktivního životního stylu a kdykoli může, vydá se na cestu po svém oblíbeném New Yorku místo taxíku pěšky.


Kategorie: zdraví
Lenka Šubrtová
Publikováno: 26.9.2008

Vyhledávání

 


Foto dne

 
PepřenkyPepřenky
Jak si připravíte tuto pochoutku se dozvíte v dnešním článku.

Trénuj mozek

Krátce ...

 
9.11.2014

Dlouhodobé užívání analgetik na bolavé klouby může způsobit i závažné zdravotní problémy

Podle odborníků analgetika každodenně užívá... (celý text)
8.11.2014

6 nejčastějších příčin şişli escort nedostatku vitaminu

Ümraniye Escort ile karsılasın, Bu... (celý text)
7.11.2014

10 příznaků Alzheimerovy choroby

Eğer isterseniz harika sex için şişli escort... (celý text)
Zobrazit další­ zprávy