Stránky jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Národního plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením
Přihlásit se
25. září 2023
Svátek má Zlata

Citát

Není akce, za niž by nezodpovídal nikdo.
OTTO VON BISMARCK

Lidské tělo

Stárnutí

Většina starších touží být mladší. Tělesně určitě. Z těch lehčích trápení zmíním vrásky a... více

Cestování

Vody už je dost

A to v pravém slova smyslu. Neustálé příděly vody ze shora nenaplňovaly jenom naší loď, ale taky... více

Kalendárium

 
27. 9.
Světový den cestovního ruchu
1. 10.
Mezinárodní den hudby
Zobrazit další datumy v kalendáriu

Infomateriály

 

Jak snížit rizika při práci s počítačem

Jak snížit rizika při práci s počítačem Aby vás z počítače nebolely ruce

Počet lidí, kteří kvůli práci s počítačem trpí bolestmi rukou, není snadné odhadnout vzhledem k neustálené terminologii a nejednotným diagnostickým kritériím. I tak se jedná častý problém, který dokáže zhoršit kvalitu života. Bolestem rukou při práci s počítačem se dá předcházet a tyto problémy se dají účinně léčit.


Co bolí?

Poplašné zprávy o vyšším zprávy o vyšším výskytu tzv. syndromu karpálního tunelu u lidí pracujících s počítači se naštěstí nepotvrdily (Andersen a spol., 2003). Při syndromu karpálního tunelu zduří šlachy ohybačů dlaně. V úzkém prostoru mezi kostmi na přední straně zápěstí a šlachou, která je překlenuje, pak dochází k útlaku cév a nervů, což se projevuje např. bolestí.

Častěji se vyskytují problémy na úrovni předloktí, ramene, šíje, bederní páteře a také očí. Tyto problémy se netýkají pouze počítačových veteránů, ale postihují i děti a dospívající (Burke a Peper, 2002). V jejich vzorku trpělo bolestmi zápěstí 30 % žáků a bolestmi zad 15 % žáků a ukazovala se souvislost mezi těmito obtížemi a hraním počítačových her.


Prevence
Cvičení a masáž

· Pomáhají cvičení týkající se zápěstí a předloktí. Jedno takové jsem pro vás nahrál na video (Nešpor, 2007), tam je popsán i mechanismus, jakým tento cvik působí. Tělesný pohyb je prokazatelně prospěšný, lepší než nic je i jít část cesty do práce pěšky (Van den Heuvel a spol., 2007).

· Zkuste masáž nebo, automasáž (určitou inspiraci v tomto směru najdete také na už zmiňovaném videu) a při potížích přidejte další rehabilitační cvičení a fyzikální léčbu.


Ergonomie a organizace práce

· Pro zápěstí je šetrnější poloha klávesnice naplocho na podložce, tedy s nezdviženou vzdálenější stranou (Kotani a spol., 2007).

· Celková doba práce s počítačem by během jednoho pracovního dne neměla zabrat více než 75 % pracovní doby (Jensen, 2007). Značný význam mají třeba i jen krátké přestávky, během nichž se může pracovník projít, cvičit nebo dělat něco jiného. Jiné prameny doporučují přestávky na 10 až 20 minut každou hodinu nebo na 5 minut po 20 minutách práce s počítačem. Do přestávek je vodné zařadit nějakou formu cvičení (viz Nešpor, 2007). Pomáhá i opatrné povytahování, promasírování a vytřepávání zápěstí za pomoci druhé ruky. Procvičujte také i krk a svaly kolem lopatek.

· Používejte jen nezbytnou sílu. Používání nadbytečné síly při práci s klávesnicí zhoršuje průběh potíží v oblasti rukou. Neohýbejte zápěstí vzhůru a ani je nevychylujte do stran.

· Mějte ruce v teple a nepracujte v průvanu.

· Nekuřte (nikotin stahuje cévy a zhoršuje prokrvení).

· Na dobré pracovní návyky pamatujte i ve stresu a spěchu. Tehdy je opatrnost zvláště na místě.

· Trackball je šetrnější než práce s myší. Práci s myší může také do značné míry omezit používání klávesových zkratek.

· Při telefonování a současné práci s klávesnicí si pokud možno nepřidržujte ramenem sluchátko. Ještě lépe dělejte buď jedno, nebo druhé.


Držení těla

· Správně sedět je důležité z více důvodů. Předchází se tím únavě a bolestem, což zlepšuje soustředění. Zvyšuje se odolnost vůči stresu, předchází se tím nemocem pohybového systému, usnadňuje to dýchání. Dýchání člověka, který nedbale sedí, se proto často odehrává spíše v hrudní než v břišní oblasti a přetížené svaly v horní části hrudníku, které se upínají na krční páteř, mohou působit bolesti. Dobré držení těla při sezení také zlepšuje krevní oběh v rukou a snižuje se riziko problémů se zápěstími.

· Úhel, který svírají kolena a lokty, by neměl být menší než 90°.

· Ramena uvolněte a nezdvíhejte je.

· Okraj sedací plochy nesmí tlačit na zadní stranu kolena, aby neomezoval oběh krve v nohou.

· Bradu zasuňte trochu dozadu, aby se nekulatila by se vám záda a nestlačovaly cévy a nervy.

· Jestliže cítíte při práci s počítačem bolest, práci přerušte a třeba i jen krátce si odpočiňte. Bolest je v tomto případě užitečný signál, který vás chrání.

· Během dne se ptejte těla, jak se cítí a co by se dalo zlepšit.


Literatura

Andersen JH, Thomsen JF, Overgaard E, Lassen CF, Brandt LP, Vilstrup I, Kryger AI, Mikkelsen S. Computer use and carpal tunnel syndrome: a 1-year follow-up study. JAMA. 2003;289(22):2963-9.

Burke A, Peper E. Cumulative trauma disorder risk for children using computer products: results of a pilot investigation with a student convenience sample. Public Health Rep. 2002;117(4):350-7.

Jensen C. Development of neck and hand-wrist symptoms in relation to duration of computer use at work. Scand J Work Environ Health. 2003;29(3):197-205

Kotani K, Barrero LH, Lee DL, Dennerlein JT. Effect of horizontal position of the computer keyboard on upper extremity posture and muscular load during computer work. Ergonomics. 2007;50(9):1419-32.

Nešpor K. Yoga for computer users. www.youtube.com/watch?v=RacUwKzwiC0 Van den Heuvel SG, Heinrich J, Jans MP, van der Beek AJ, Bongers PM. The effect of physical activity in leisure time on neck and upper limb symptoms. Prev Med. 2005;41(1):260-7.


Abyste na počítač lépe viděli

K nejčastějším obtížím při práci s počítačem patří slzení očí, zraková nepohoda a poruchy zraku. V tomto textu najdete užitečné tipy, jak těmto potížím předcházet nebo jak je mírnit.


Následky

Dlouhé hodiny u počítače zatěžují zrak. Blehm a spol. (2005) hovoří o počítačovém zrakovém syndromu, který se projevuje napětím očí, jejich únavou, podráždění, zčervenáním, rozmazaným a dvojitým viděním. Časté bývají také bolesti hlavy způsobené očními problémy. Kromě těchto obtíží patrně dochází i k dalším poruchám. Tak Tong a spol. (2002) popisují závažnější formy astigmatismu u dětí ve věku 7 – 9 let, které se více věnovaly videohrám a užívání počítače.

Příčiny

· Upřený pohled bez mrkání vede k vysychání spojivek. Z hlediska očí je nejvýhodnější, když pohled směřuje mírně dolů, ale příliš nízko umístěný monitor může vést k špatnému držení krku a páteře a působit jiné problémy.

· Oko dráždí i odlesky na obrazovce a v jejím okolí, zejména v dolní části zorného pole.

· I lehké moderní monitory jsou méně pohyblivé než třeba papír, takže se úhel pohledu mění méně často.

· Zdrojem velkých problémů mohou být při práci s počítačem kontaktní čočky.

· Potíže zhoršují i drobné oční vady, které se projeví až při zvýšené zátěži.

· Někteří lidé si komplikují život tím, že pracují s příliš malým písmem nebo si ho na obrazovce nedostatečně zvětší.

· A nejdůležitější nakonec. I oči potřebují odpočívat, jejich přetěžování vede k problémům.


Prevence
Ergonomie

· Horní okraj monitoru by neměl být výš než v rovině očí. Níže umístěný monitor zmenšuje plochu spojivky, která není kryta víčkem a poněkud chrání oko před vysycháním.

· Na obrazovce ani v jinde zorném poli by neměly být odlesky.

· Uvádělo se, že vzdálenost očí od monitoru by u monitoru velikosti 15 palců neměla být kratší než délka natažené paže, u větších monitorů větší. Ukazuje se ale, že optimální vzdálenost je lépe nastavit individuálně (Jaschinski a spol., 1998).

· Na monitoru ani v jeho okolí by neměl být prach. Elektricky nabité prachové částice mohou dráždit spojivky i pokožku. Z téhož důvodu by se zejména v okolí katodových monitorů nemělo kouřit.


Organizace a styl práce

· Zavírejte oči alespoň na tři vteřiny. Případně občas rychle zamrkejte a pak nechte na chvíli oči zavřené. Němečtí autoři vyvinuli dokonce program, který připomíná pracovníkovi, že má zamrkat.

· Střídejte ohnisko, občas se krátce dívejte do dálky.

· Důležité jsou přestávky v práci. Zde nabídnu citaci z práce Balciho a spol. (2003). Podle nich je schéma 15 minut práce a mikropřestávka výhodnější než schéma 30 minut práce a 5 minut přestávka nebo 60 práce a 10 minut odpočinku.

· Používejte velký formát nebo velké zvětšení písmen.

· Kde to jde, provádějte korekturu na papíře.


Péče o oči

· Oční vady korigujte brýlemi, místo kontaktních čoček ale používejte při práci s počítačem klasické brýle. Případně zkuste požádat očního lékaře o předpis speciálních brýlí pro práci s počítačem, protože vzdálenost obrazovky od očí je větší než vzdálenost od papíru při čtení a menší než by odpovídalo brýlím na dálku.

· Užitečné mohou být i nějaké nedráždivé oční kapky (např. Skilling a spol., 2005), ty se dají se koupit i bez receptu. Pokud nejsou kapky k dispozici, pomůže i to, že si člověk opláchne zavřené oči studenou vodou. Dobře dělá i vychladlý (!) sáček čaje nebo máty na zavřená (!) víčka.

· Je také možné používat oční cviky, které procvičí okohybné svaly a zlepší krevní oběh v okolí oka. Některá z těchto cvičení najdete na mém videu (Nešpor, 2007).


Literatura

Balci R, Aghazadeh F. The effect of work-rest schedules and type of task on the discomfort and performance of VDT users. Ergonomics. 2003;46(5):455-65.

Blehm C, Vishnu S, Khattak A, Mitra S, Yee RW. Computer vision syndrome: a review. Surv Ophthalmol. 2005;50(3):253-262.

Jaschinski W, Heuer H, Kylian H. Preferred position of visual displays relative to the eyes: a field study of visual strain and individual differences. Ergonomics. 1998;41(7):1034-49.

Nešpor K. Yoga and other means for the eyes of computer users. www.youtube.com/watch?v=dS8jgVSW7Dc

Skilling FC Jr, Weaver TA, Kato KP, Ford JG, Dussia EM. Effects of two eye drop products on computer users with subjective ocular discomfort. Optometry. 2005;76(1):47-54.

Tong L, Saw SM, Carkeet A, Chan WY, Wu HM, Tan D. Prevalence rates and epidemiological risk factors for astigmatism in Singapore school children. Optom Vis Sci. 2002;79(9):606-613.


Ryba na veselo
Vy neznáte
rybu na veselo?
Nalaďte se,
zamávejte ploutvemi
a vesele plavte
proti proudu.

Jak přežít počítač: záda

Jeden lékař s nadsázkou prohlásil, že hloupé české děti budou mít zničené páteře od televize a ty chytré od počítačů. Sezení je páteř hlavně v bederní oblasti zatěžuje mnohem více než stoj, chůze, pololeh nebo leh. Nabídnu vám inspiraci, jak učinit sezení u počítače snesitelnějším.


Je to problém

Právě bolesti zad patří při práci s počítačem nebo hraní počítačových her k nejčastějším problémům (Burke a Peper E, 2002). V řeckém souboru mělo někdy v životě problémy s páteří skoro 62 % administrativních pracovníků a 37 % z nich mělo kvůli těmto problémům navíc poruchy spánku (Spyropoulos a spol., 2007).


Konkrétní tipy pro vaše záda

· Na videu (Nešpor, 2007) najdete cvičení, která se obvykle zádům velmi líbí a jsou dobrou prevencí. Pamatujte, že cvičení nahradí spoustu léků, ale žádný lék nenahradí cvičení. Nevhodné jsou ale sporty, při kterých dochází k prudkým obratům a zastavením nebo tvrdým dopadům z výšky. Pomáhá naopak plynulý a pomalejší pohyby bez velkého zatížení kloubů a páteře (chůze, plavání, vhodná cvičení).

· Pravidlo pravých nebo tupých úhlů. Nohy jsou naplocho na zemi, holeně jsou k nim v pravém úhlu, v pravém nebo tupém úhlu jsou i holeně a stehna. Přibližně kolmo ke stehnům je trup, paže visí kolmo podél těla a předloktí jsou kolmo nebo ještě ve větším úhlu k pažím. Osvědčuje si podložit hýždě např. sedacím klínem nebo sedačku s nastavitelnou polohou sklonit trochu dopředu. Úhel mezi trupem a stehny bude v tom případě větší než pravý, což se líbí hlavně bederní páteři.

· Asi nejdůležitější jsou i krátké přestávky v práci, ale raději ne vsedě. Pomůže už i jen to, když člověk přejde kancelář a zase se vrátí na své místo. Někdo má to štěstí, že se v práci třeba při telefonování může položit na záda. To je pro páteř naprostý balzám. Zdá se, že výhodné schéma práce a odpočinku je 15 minut práce a mikropřestávka. Sezení by nemělo zabrat víc než 75 % pracovní doby.

· Ramena uvolněte a nezdvíhejte je. Lokty jsou volně pohyblivé a zápěstí v prodloužení předloktí (ne zdvižená ani vychýlená!).

· Okraj sedací plochy nesmí tlačit na zadní stranu kolena, aby neomezoval oběh krve.

· Hlavu zasuňte trochu dozadu a vytáhněte ji za temeno nahoru, aby se nekulatila záda a nestlačovaly se cévy a nervy směřující do paží.

· Máte-li problémy s krční páteří, kupte si ve zdravotnických potřebách límec z molitanu nebo jiného vhodného materiálu. Ten chrání krční páteř před průvanem a mírným tlakem brání, aby měl člověk krk v nevhodné poloze. Límec se zapíná vzadu, ne vpředu, jako třeba košile. Při problémech v bederní páteří pomohou i různé bederní pasy a podobné ortopedické pomůcky. Někdy stačí i to, když si člověk zezadu podepře bederní oblast podpěrkou, srolovaným ručníkem nebo tvrdším polštářem.

· Často se zdvihněte a trochu se protáhněte dozadu. Pomáhá také aktivní sezení, což znamená se při práci lehce pohybovat, pohupovat se, vrtět a provádět další roztomilé pohyby, které naše paní učitelky nesnášely.

· Dobrý sed usnadní to, když máte monitor ve přímo před sebou v takové výšce, abyste hlavu nezakláněli ani nepředkláněli. Upravte si i vzdálenost monitoru. Vysrkovat krk dopředu jako Hurvínek je totiž přesně to, co krční páteř dopaluje. Jestliže opisujete nějaký text, používejte stojánek umístěný vedle monitoru, který bude držet předlohu skoro kolmo. Pokládat list papíru, z něhož opisujeme, naplocho na desku stolu by bylo hrubou chybou.

· Vytvořte si pracovní prostor, abyste měli místo na dobrou pracovní polohu a pohyby.

· Často se ptejte těla, jestli se mu sedí dobře, a snažte se mu vyhovět.

· Zásadně nezdvíhejte nic těžkého z předklonu, pro záda je lepší zdvihnout např. počítač ze země na stůl z podřepu.


Vtípek na konec
K lékaři přihází po čtyřech pán, v zubech má drát a další kus kabelu táhne za sebou.
Lékař pacienta vlídně osloví: „Kdopak to k nám přišel? Želvička?“
Muž cosi zavrčí.
„Pejsek?“ pokračuje lékař.
Muž zafuní a kroutí hlavou.
„Tak hroch?“ vyzvídá lékař.
Muž pustí z úst kapel a řekne: „Jsem zdejší informatik a jdu vám připojit Internet.“
Poznámka: Poloha na všech čtyřech páteři svědčí, více viz video (Nešpor, 2007).

Literatura

Burke A, Peper E. Cumulative trauma disorder risk for children using computer products: results of a pilot investigation with a student convenience sample. Public Health Rep. 2002; 117(4):350-7.

Nešpor K. Yogic cats for your spine. 2007; www.youtube.com/watch?v=NvjH1eMYXTQ.

Roelofs PD, Bierma-Zeinstra SM, van Poppel MN, Jellema P, Willemsen SP, van Tulder MW, van Mechelen W, Koes BW. Lumbar supports to prevent recurrent low back pain among home care workers: a randomized trial. Ann Intern Med. 2007; 147(10):685-92.
Spyropoulos P, Papathanasiou G, Georgoudis G, Chronopoulos E, Koutis H, Koumoutsou F. Prevalence of low back pain in Greek public office workers. Pain Physician. 2007; 10(5):651-9.


Další informace o smíchu, relaxaci, prevenci a léčbě návykových nemocí atd. na http://www.drnespor.eu

Vyhledávání

 


Foto dne

 
PepřenkyPepřenky
Jak si připravíte tuto pochoutku se dozvíte v dnešním článku.

Trénuj mozek

Krátce ...

 
9.11.2014

Dlouhodobé užívání analgetik na bolavé klouby může způsobit i závažné zdravotní problémy

Podle odborníků analgetika každodenně užívá... (celý text)
8.11.2014

6 nejčastějších příčin şişli escort nedostatku vitaminu

Ümraniye Escort ile karsılasın, Bu... (celý text)
7.11.2014

10 příznaků Alzheimerovy choroby

Eğer isterseniz harika sex için şişli escort... (celý text)
Zobrazit další­ zprávy