Svátky

Dobrý podvečer,
dnes je sobota 19.10.2019
svátek má Michaela
zítra Vendelín

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

SVATOPLUK ČECH
Poezie života je láska.

Otázka č.239

Staří lidé většinou bývají velmi citliví a emocionálně zranitelní, takže při jakékoli komunikaci s nimi musíte být poněkud obezřetnější a opatrnější (ale to už určitě víte a v průběhu času jste se to jistě naučila).
Hlavně je důležité, aby i takový člověk měl své zájmy a koníčky, kterým by se věnoval. Někteří například luští křížovky, hrají šachy nebo karty, jiní poslouchají rádio anebo koukají na televizi, další se zajímají o politiku, pracují na zahrádce či se věnují vnoučatům… Možností je nepřeberně.
Velice vhodné je také dbát o kontakt staršího člověka s jeho vrstevníky a kamarády, protože tito lidé mají často pocit, že jim mladí nerozumí. Není výjimkou, že jedinci důchodového věku spolu jezdí na výlety či jiné akce pořádané různými organizacemi, nebo se setkávají v klubech důchodců.
Ve vašem případě také není od věci úvaha, že byste pořídila tatínkovi nějakého domácího mazlíčka (většinou se osvědčila kočka nebo nepříliš velký pes), kterému by se mohl (spolu s Vámi) věnovat. Je totiž vědecky doloženo, že hlazení srsti těchto čtyřnohých přátel a péče o ně pomáhá od depresí a zvyšuje chuť do života. S případným pejskem by navíc musel chodit pravidelně ven (samozřejmě pokud by to dovolil jeho zdravotní stav), čímž by pomohl i své tělesné schránce – třeba kloubům či srdci (pobyt na čerstvém vzduchu, jestliže svítí sluníčko, dělá divy).
Dříve narození občané mají navíc spoustu zkušeností a životních zážitků, o kterých umějí hezky vyprávět a předávat je mladší generaci. Nezapomeňte také na oslavy různých svátků a výročí, aby tatínek neměl pocit osamělosti. Možná máte i své společné rituály, které dodržujete – například odpolední kávu nebo nedělní obědy se širší rodinou. I tak mu lze dát zapomenout (byť jen na krátkou dobu) na jeho starosti.
Váš otec by se však měl zasloužit i sám o to, aby se nějak zabavil, protože když nebude on osobně chtít, pak je Vaše sebelépe míněná snaha marná. Pokud trpí zvýšenými obavami, hlubším smutkem a stále mluví o tom, že umře, je na místě i porada s odborníkem a možné užívání antidepresiv či léků proti úzkosti. To je ale až poslední varianta, jelikož senioři většinou berou několik druhů různorodých prášků (které se vzájemně ovlivňují a mají odlišné vedlejší účinky), tak proč jim ještě přidávat další.
Přeji Vám, abyste situaci zvládala k tatínkově i Vaší spokojenosti.

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..